Skip Navigation Links

Başkan Önsöz


Şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Kadına uygulanan aile içi şiddet; kadının çalışma yaşamından mahrum bırakılmasına, sakat kalmasına, ölmesine neden olmaktadır. Aile içi şiddet; ev içinde kalması gereken bir durum gibi görülürken aslında toplumsal bir sorundur ve görünür kılınmalıdır.

Biz biliyoruz ki, kadına yönelik şiddet basite indirgenecek, görmezden gelinecek, bir sapkınlık olarak tanımlanamaz. Yine biliyoruz ki, kadına yönelik şiddet belli bir kesimin, belli bir grubun değil insanlığın sorunudur.

Bu sorunla baş edebilmek için kararlı bir şekilde mücadele edilmesi gerekmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, kadına yönelik şiddetin tüm boyutlarını göz önünde tutarak, bu evrensel sorunun çözümüne dair hizmet üretmekteyiz.

2008 yılında Kadın Danışma Merkezimizi, 2009 yılında da Kadın Sığınmaevimizi hizmete açtık. Her iki birimimizde deneyimli, kararlı ve gönüllü bir çalışma yürütülmektedir.

Bir yandan özellikle sığınmaevi hizmeti kapsamında şiddetin sonuçlarını sağaltıcı çalışmalarımız sürerken, diğer yandan da kadına yönelik şiddetin önlenmesi açısından Kadın Danışma Merkezimizde eğitim/farkındalık çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir.

İzmir'e verilen “Kadın Dostu Kent” unvanı; kadına yönelik şiddetin önlenmesi için başlattığımız çalışmalara, yenilerini ekleyerek devam etme sorumluluğu da yüklemiştir.

Hep daha iyiye ve daha fazlasına odaklanmış olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki hizmetlerini geliştirerek devam ettirecektir.

Kadın ve erkeğin eşit olduğu şiddetsiz bir dünya dileğiyle bütün İzmir halkına sevgilerimi iletiyorum.

 


 

İzmir Büyükşehir Belediyesi